اخبار خودرو ، این مدل در نیمه اول سال ۲۰۱۶ به عنوان پرفروش ترین خودروی استرالیا انتخاب شده و بالاتر از مزدا و تویوتا قرار گرفته است. در دیگر بازارها و در کلاس خودروهای کوچک نیز i30 همیشه جز پرفروش ترین ها بوده که به دلیل تجهیزات مناسب و متعدد آن است که بالاتر از متوسط این کلاس قرار دارد. اکنون مدل SR نیز قصد دارد همین مسیر را دنبال کند.

هیوندای i30 RS

هیوندای i30 RS

هیوندای برای i30 SR موتور ۲ لیتری چهار سیلندر با پاشش مستقیم سوخت را پیشنهاد میکند و برای آن دو گیربکس ۶ سرعته دستی یا ۶ سرعته اتوماتیک در نظر گرفته شده است (این به جز گیربکس ۷ سرعته دو کلاچه ای است که برای موتور توربو دیزل در نظر گرفته شده است). مشخصات این موتور قدرت ۱۶۶ اسب بخار و گشتاور ۲۰۱ نیوتن متر میباشد. در کنار آن فنر، کمک فنر و میله ضد غلتش به طور خاص و با ویژگی های اسپرتی برای این مدل تنظیم شده است.

هیوندای i30 RS

هیوندای i30 RS

رینگ های ۱۷ اینچی ۵ پره دوبل از دیگر شاخصه هایی است که ظاهر اسپرت i30 SR را تقویت میکند. صندلی های اسپرت کاملا با مدل استاندارد تفاوت دارد. کنارهای صندلی از پهنای بیشتری برخوردار بوده و در پیچ ها از راننده حمایت میکند. همچنین روکش چرم مشکی و سرخ ظاهر جذاب تری به آنها بخشیده است. سانروف برقی در نسخه پرمیوم به صورت استاندارد نصب شده و در سایر رده های تجهیزاتی با دو هزار دلار قابل سفارش است.

هیوندای i30 RS

هیوندای i30 RS

قیمت مدل RS با افزایش ملایم نسبت به مدل استاندارد از ۲۶۵۵۰ دلار در i30 SR پنج در گیربکس دستی (۲۵۵۹۰ دلار در مدل استاندارد) تا ۳۳۵۵۰ دلار در نسخه پرمیوم اتوماتیک (۳۲۸۹۰ دلار در مدل استاندارد) بوده و انتخاب رنگ متالیک ۴۹۵ دلار افزایش هزینه در بر دارد. تجهیزات استاندارد نسخه RS که با مدل معمولی مشترک هستند عبارتند از سیستم کمکی پارک به همراه دوربین دید عقب، تهویه مطبوع دوگانه، چراغ های مجهز به LED های روشنایی روز و سنسور تشخیص غروب جهت روشن شدن اتوماتیک چراغ ها، حسگر باران، صفحه نمایش ۷ اینچی مجهز به اپل کار پلی، بلوتوث برای اتصال گوشی و ۷ ایربگ.

هیوندای i30 RS

هیوندای i30 RS

اما برخی تجهیزات نیز به طور خاص برای نسخه RS در نظر گرفته شده که عبارتند از : چراغ های HID زنون، هدایت ماهواره ای، صندلی های جلو قابل تنظیم در شش جهت به صورت الکتریکی و مجهز به تهویه مطبوع و خروجی تهویه مطبوع مستقل در عقب.

هیوندای i30 RS

هیوندای i30 RS

فرمان برقی در دو حالت عادی و کامفورت (راحت) قابل تنظیم بوده که میزان تیز بودن فرمان در آنها تغییر میکند. صندلی خودرو راحتی کاملی برای سرنشینان فراهم کرده و تایرها نیز به گونه طراحی شده اند که حداقل آلایندگی صوتی را در سرعت های بالا داشته باشند. دسته دنده خوشدست و عملکرد آن نرم میباشد که در کنار ترکیب رنگ مشکی و نقره ای در داخل حس اسپرت بودن بیشتری را القا میکند.

هیوندای i30 RS

هیوندای i30 RS

گیربکس اتوماتیک نیز هوشمندانه عمل کرده و عملکرد خوب موتور ۲ لیتری به ویژه در بزرگراه ها را تکمیل میکند. این احساس رضایت به خصوص در شتاب گیری و حرکت تا سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت و دور ۲۵۰۰ کاملا ملموس خواهد بود اما در دنده های پنج و شش اندکی لرزش در آن مشاهده میشود. با این حال ضریب دنده های خودرو در هر دو نوع دستی و اتوماتیک مطلوب بوده و موجب میشود عمل تعویض دنده بدون از دست رفتن توان و شتاب انجام شود. در کل i30 SR به شما این جسارت را میدهد که جاده و سایر خودروهای هم رده را به چالش و کورس دعوت کنید.

هیوندای i30 RS

هیوندای i30 RS

موتور دو لیتری ۴ سیلندر کاملا قدرتمند بوده و برای وزن ۱۴۰۰ کیلوگرمی خودرو کافی است. عملکرد در دورهای میانی قابل قبول است اما اگر میخواهید هیجان بیشتری را تجربه کنید باید دور موتور را به محدوده قرمز آن نزدیک کنید. اگر به رانندگی اسپرت علاقه مند هستید بهتر است حالت فرمان را بر روی عادی قرار دهید چون در حالت کامفورت خلاصی بیشتری در فرمان مشاهده میشود.

هیوندای i30 RS

هیوندای i30 RS

تایرهای مارک نکسن چسبندگی و تعادل خوبی را به ارمغان آورده و در عین حال ترمزگیری RS را نیز بهبود بخشیده است. علاوه بر این به تنظیم مناسب سیستم تعلیق، در ترمزگیری و شتابگیری شاهد تمایل دماغه و انتهای خودرو به سمت زمین نیستیم.

هیوندای i30 RS

هیوندای i30 RS

هیوندای i30 SR فقط یک خودروی اسپرت صرف نیست. شما با یک هاچ بک خانوادگی راحت طرف هستید. صندلی ها و فضای داخلی برای سرنشینان راحتی و رفاه کامل را به ارمغان آورده است. پدال ها و دنده شما را خسته نمیکند و برای سفرهای طولانی میتوانید روی آن حساب کنید. در عین حال راننده ارتباط خوبی با خودرو برقرار کرده و از هندلینگ ارتقا یافته آن لذت میبرد. در یک کلام اگر به دنبال یک هاچ بک اسپرت و در عین حال خودرویی اقتصادی و مناسب برای خانواده هستید، هیوندای i30 SR تجربه ای متفاوت را برای شما رقم خواهد زد.